SPOLEČENSTVO ČESKÝCH KNIHAŘŮ

 

Kyjov 2012

XVI. mezinárodní seminář Společenstva českých knihařů je za námi.

Konal se 21.-24.6.2012 v kraji kouzelném a pohostinném, v Kyjově.

Hlavní díl pořadatelských povinností na sebe tentokrát vzali naši věrní dodavatelé knihařských pláten a dalších materiálů pan Ing. Selucký a paní Cahlíková (VOSS Žádovice), pracovníci Vlastivědného muzea Kyjov a Vlaďka Kubíčková s Ladou Klikovou.

Sešli jsme se v hojném počtu už ve čtvrtek večer v příjemném prostředí nově zrekonstruovaného Vlastivědného muzea a společně zhlédli film s názvem Kniha jako osud. Film věnovaný Janu a Jarmile Sobotovým. Alespoň takto jsme se mohli ještě „potkat“ s Honzou Sobotou, úžasným knihařem a kamarádem, který už na všech našich setkáních bude chybět.

V pátek už začal program naostro. První přednáška Olgy Hruškové z Vyšší odborné školy grafické Praha - Aplikace japonských papírů byla velice zajímavá, viděli jsme spoustu krásných návrhů a krásných vazeb.

Další přednáška byla ze zcela jiného soudku: L. Černý - Použití štočků, tisk na deskách. A také prezentace razících folií firmy Kurz.

Na odpolední valné hromadě bylo projednáno dění ve společenstvu za uplynulý rok a také plány na nejbližší období.

Pak už následovala Vernisáž členské výstavy Umělecké knižní vazby v prostorách muzea. Byli jsme mile uvítáni skupinkou mladých lidí v krojích a panem starostou města. Nechyběla ani „stopečka“ slivovice. My jsme využili

možnost pochválit panu starostovi město. Opravdu po celou dobu pobytu jsme se na každém kroku radovali, jak je Kyjov krásný a přívětivý.

Následoval společenský večer se skvělou cimbálovou muzikou, nádherným a bohatým rautem jaký se hned tak nevidí, úžasnou degustací vín firmy Vinařství Štěpán Maňák Žádovice a pak tombolou opět v režii Jacka a Evy.

Sobotní dopoledne patřilo Vlastě Zbořilové a její aplikaci slámy na knižní vazbu. A pak už bylo dáno slovo pánům. Nejdřív to byl Karol Lament z Ostravy - Zásady typografie a práce s písmem.

A pak následovaly velice zajímavé prezentace Fakulty restaurování UP v Litomyšli: L. Kopčík - Kompletní restaurování knihy,

K. Sojková - Kovové prvky na knižní vazbě aneb volné pokračování přednášky v Českých Budějovicích a R. Slovík - Restaurování knih -  víc otázek než odpovědí.

Večer byl zase věnován dobrotám a povídání a tanci.

Kdo si Kyjov nestihl prohlédnout během semináře, měl příležitost v neděli dopoledne.

Pavla Lukasová jako jediná předložila práci a získala titul Mistr knihařského řemesla v oboru "Ozdobná kartonáž"

Všichni účastníci semináře dostali při prezenci řadu propagačních materiálů o městě a také knihařskou kostku vyrobenou ze želvoviny. Velký dík patří všem dealerům, tradičním i zcela novým že nám zůstávají věrní a seminářů se účastní a speciálně firmám Opus a Ceiba za významný příspěvek na degustaci vín.

Takže ahoj a nashledanou příští rok v Plzni!

Foto Petr Gorus

Další foto naleznete ve Fotogalerii  a ještě další v "úložně" Petra ZDE

 

 

 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode

Knihaři CZ