SPOLEČENSTVO ČESKÝCH KNIHAŘŮ

Žďár nad Sázavou 2011 

XV. mezinárodní seminář Společenstva českých knihařů.

Konal se tentokrát ve Žďáře nad Sázavou a celou pořadatelskou starost si na sebe vzala Vlaďka Kubíčková spolu s Ladou Klikovou. A všechna čest! Byl to seminář po všech stranách příjemný. Opět se potvrdilo, že menší město má své velké výhody. Všude je blízko, člověk nebloudí, a bydlení na internátu VOŠ a SPŠ bylo úplně luxusní. Takhle vybavený internát se jen tak nevidí. A také: Žďár nad Sázavou se může pyšnit kostelem Sv. Jana Nepomuckého na zelené hoře a zejména Muzeem knihy! Tato návštěva byla na programu v neděli dopoledne.

Odborná část: Přednášky.

Jan Sobota, Loket – Vazba s prošitými deskami. Vazba podle Gariho Frosta, jednoho z předních amerických knihařů.

Jacek Tylkowski, Polsko – Křidélková vazba, přestože je to vazba velmi stará, u nás ji moc neznáme. A musím přiznat, že pochopit skládání křidélek nám dalo načisto zabrat. Je to pěkný hlavolam. Ale snad se nám to podařilo pochopit a už na příští výstavě se tato vazba objeví. Jacek už tak dobře mluví česky, že není třeba nic překládat a je radost ho poslouchat.

James Brockman, Anglie – Vazba s opačně (dovnitř) zkulaceným hřbetem.  Tahle vazba je přímo revoluční. Hřbet každé knihy se při otevírání musí rozevřít, zvednout, tím je namáhán. Opačně zkulacený hřbet ne, ten zůstává stále bez pohybu. Tedy, kniha se neopotřebovává. Milým překvapením u této přednášky byl bravurní překlad Marka Staši.

Karel Havlík, Mníšek pod Brdy – Bradel s volně zavěšeným hřbetem (vycházející z vazby O. Dorfnera). Při sledování Karla Havlíka se tato vazba jeví jako načisto snadná záležitost. Karel pracuje dýhou, před zraky všech přítomných tak lehce, jako by na tom nic těžkého nebylo.

Také jsme zhlédli film Tři bible, dva osudy a jedna láska. Portrét Jiřího Fogla a Pavlíny Rambové. Je to další film z řady Evropští knihaři. A je moc dobře, že tyto filmy vznikají, že je zdokumentována krásná práce našich mistrů. Potom byl na programu film o Chebu a Valdštejnských slavnostech s komentářem Jiřího Máci. Další film Kniha jako osud je příběh mistrů Umělecké knižní vazby manželů Sobotových

Dealeři: Naši věrní z VOOSu Žádovice , Ceiba Brandýs nad Lab., Praha OPUS Praha, výrobci vazebních usní ze Solnice i z Otrokovic, ze zahraničních Ortbauer Wien. Všichni spoléháme, že si na semináři doplníme materiál, který nám chybí, a že se podíváme, co nového pro knihaře se nabízí a tak je moc fajn, že prodejci na semináře jezdí a nelitují námahy s balením a nakládáním a převážením svého „krámu“. Letos poprvé si zájemci mohli prohlédnout a objednat zařízení na zlatou ořízku české výroby. Od Tomanů.  Od dob úžasného pana Illa nebylo možné toto zařízení získat.  

VALNÁ HROMADA se sešla v pátek odpoledne. Vyslechli jsme si zprávu o činnosti, o hospodaření, předseda Společenstva Jan Sobota předal nové tituly mistrům, a proběhly volby nové rady! Ano uběhly 4 roky, některé věci se změnili, někteří členové rady skončili a tak budeme mít radu novou. Je potěšující, že kandidátů bylo hodně, je tedy hodně lidí ochotných pro Společenstvo pracovat a to je moc důležité. Nově zvolená devítičlenná rada pak v sobotu krátce zasedala a domluvila první nezbytné záležitosti. A my všichni jim přejeme, aby je práce pro Společenstvo bavila a aby se jim dařilo.

Noví Mistři umělecké knižní vazby. Je již tradicí, že při příležitosti semináře předloží noví uchazeči o tento titul své práce a odborná komise posoudí, a rozhodne o udělení těchto prestižních titulů. Tentokrát se mohli radovat tito knihaři a knihařky:

Členská výstava v prostorách staré radnice. Každý seminář je také příležitostí k uspořádání členské výstavy. Ta letošní se koná ve žďárské Staré radnici. Vernisáž byla zajímavá tím, že každý autor přítomným krátce představil svoji práci, nebo práce.

 

Honza a Eva a Knihařská hymna

 

A pak bylo také spousta povídání, všichni jsme si zatancovali na společenském večeru, kde nám parádně zahrála skupina Barelrock, tombola byla bohatá a veselá, rauty byly nejen pastvou pro oči, ale zejména opravdovým gurmánským zážitkem.  Zkrátka knihařským svátkem byly tyto 4 společné dny.

Je jen škoda, že řada členů SČK chybělo, nebo se mohli zdržet jen krátce. Je těžké najít termín, který by vyhovoval všem. Zvlášť když se jedná o lidi činorodé v mnoha směrech. Tím víc si ceníme a užíváme si přítomnosti Honzy Soboty, Jirky Fogla, pana Máci a dalších.

A princezna Patty byla milá a roztomilá!

Dobře nám spolu bylo!

Je krásné někam patřit.

                                                                    Blanka Křížová

 

 

Další fotografie naleznete ve FOTOGAlERII    Foto: Piotr Gorus, Jacek Tylkowski, Blanka Křížová

Z tisku:  

MF dnes 28.6.2011

Je myslím třeba na obranu Martina Kružíka doplnit, že tolik špatných termínů a údajů on rozhodně neřekl. MF DNES.pdf (1,3 MB)

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode

Knihaři CZ